Mirek Zeman - Letmo SK

Je za nami dobrý rok. Snáď bude ten ďalší lepší.

Čas Vianoc a končiaci sa rok vždy navádzajú k tendenciám bilancovať. Aj keď to tento práve končiaci sa rok zdatne maskuje, bol vlastne rokom dobrým.
Skúsme teda prosím na chvíľu upustiť od mediálneho obrazu, ktorý s chuťou preberá počty nakazených a vládne nedorozumenia a pozrime sa na rok 2020 s optimistickým nadhľadom.

Taký pohľad rozhodne viac prospeje nášmu zdraviu a vlastne aj imunite.


Tak aký bol rok 2020?

Aj keď s tým slovenské úrady ešte stále trochu bojujú, rok 2020 ich postrčil k digitalizácii a veľa dokumentov sa dalo vybaviť bez fyzického odnášania. Želáme úradníkom, aby si tento zážitok pamätali a pokúsili sa už nevracať k praktikám z minulosti.

S miernym nadsadením môžeme za „úrad“ považovať aj návštevu lekára, hlavne, ak si naši čitatelia vybavujú nový vozík alebo podobnú pomôcku. Rok 2020 vlastne len zlegalizoval stav o ktorom užívatelia roky vedeli, ale autority by sa to obávali priznať. Predtým musel vozičkár presedieť určitý čas v čakárni, aby na papieriku doniesol napísané lekárovi, aký vozík potrebuje a prípadne mu dôraznejšie vysvetlil, nech sa mu nesnaží predpísať ten „stroj spriatelenej firmy“ od ktorej dostáva províziu.

Takáto situácia bola v tomto roku eliminovaná. Korupcia sa hlúpo uvádza do mailu, takže sme sa posunuli do fázy, že užívateľ požiada o to, čo potrebuje a takmer bezkontaktne dostane poukaz.
Slovami klasika to znamená, „že sme zase o kúsok napred“. Len zostáva dodať aj tú druhú polovicu citátu. „A bude to stačit?“


Poďme na ďalšie pozitíva končiaceho roku

Elon Musk so svojou spoločnosťou SpaceX dopravil na Medzinárodnú vesmírnu stanicu dvakrát ľudskú posádku.
Ešte raz. Súkromná spoločnosť, ktorej sa ešte pred niekoľkými rokmi všetci smiali „doručila“ na vesmírnu stanicu niekoľko ľudí. Spomeňte si na to prosím, keď budete zúfať nad tým, že je takmer nemožné „doručiť“ niečo na úrad práce, alebo od lekára poukaz. Možno vás to porovnanie oboch udalostí rozosmeje.

Aby sme neopomínali v celom článku ikonické slovo Covid, tak aj k nemu jedna poznámka. Ale opäť pozitívna. (Slovo „pozitívny“ sa v spojení s Covid asi nemá používať.)
Prvýkrát v histórii ľudstva sa podarilo extrémne rýchlo vyvinúť vakcínu, ktorá pravdepodobne s týmto vírusom zatočí. Dokonca je v túto chvíľu v hre až päť vakcín od rôznych firiem. Môžeme si o tom myslieť čo chceme, môžeme rešpektovať aj obavy mnohých z očkovania, ale skúsme si z toho vziať aspoň ten signál o ľudskej schopnosti reagovať na výzvy vedy.

Z vedeckých kruhov teraz trochu do tých pocitových

Mnoho ľudí si tento rok spája s oživením prírody. Delfíni sa vyskytujú tam, kde už dlho neboli, to isté platí o orloch v Alpách a vôbec, hoci sa zdá, že človek je pre prírodu veľmi rušivý element, tento rok zvieratám mimoriadne prospel.

Ešte niekoľko poznámok k prevádzkovým veciam. Vzdelávanie detí na diaľku síce zo začiatku drhlo, ale keď už sme v tých pozitívnych zážitkoch, rád pripomeniem iniciatívu novinárky Nory Fridrichovej v Česku a Zuzany Kovačič Hanzelovej na Slovensku, vďaka ktorým sa podarilo doručiť veľké množstvo techniky pre deti žijúce v sociálne slabších rodinách. Opäť trochu suplovania štátu, ale skvelá práca – tlieskame.

V súvislosti s technikou ešte jeden poznatok. Preč je doba, kedy stačilo prehlásiť „musíme si na to sadnúť/musíme to prebrať“. Ten, kto má čo povedať, nech hovorí cez video-hovor. Ten, kto tým len zastieral svoju kreatívnu impotenciu, nech neobťažuje.
Nič to pravdaže nemení na láske k dobrej káve, dobrým ľuďom a neformálnym rozhovorom. Len by som tieto dve veci nezamieňal.


Jan Szabo - Vozickar.info

Bod posledný, pre mňa osobný a uzatvárajúci nielen uplynulý rok. Kolega Ján Szabó po niekoľkých rokoch odovzdáva žezlo v publikovaní článkov na Vozickar.info.
Z pochopiteľných dôvodov sa musí venovať svojmu zdraviu a nám nezostáva nič iné, než úprimne poďakovať za viac ako 620 článkov, ktoré viedli k desiatkam tisícov zhliadnutí. Práve on urobil z Vozickar.info pravidelne publikujúci portál a nastavil latku, na ktorú môžu teraz nadviazať ďalší.

Ďakujeme Jano!

Vďaka aj Vám všetkým za podporu a pozornosť.

Pevne verím, že sa budúci rok budeme môcť osobne vidieť na niektorom zo Salónov Vozickar.info.
Užívajte si sviatky v pokoji aj zdraví a dovidenia v lepších časoch.

Mirek Zeman
(mail@mirekzeman.com)