S vozíkom za chrbtom – elektroauto Zhidou

Počas nášho stretnutia na Salóne Vozickar.info na Devíne sme mali možnosť otestovať aj elektrické auto Zhidou D2. Aj keď sme sa krátko zviezli (za dôveru ďakujeme firme Robustech z Komárna), budeme hodnotiť hlavne miesto za sedadlami a nakladanie vozíka.

Vozík možno uložiť vedľa seba alebo do kufra

Tento typ auta nie je samozrejme určený na dlhú jazdu po diaľnici a vo vysokých rýchlostiach (maximálna rýchlosť je 85 km/h). Jeho dominantou bude skôr mestská premávka, rozvážanie pizze a pod. Vzhľadom k tomu, že na cestách väčšinou vidíme jazdiť autá s jednou osobou za volantom, vyskúšali sme, ako by auto fungovalo v obsadení vodičom a uloženým mechanickým vozíkom s pevným alebo skladacím rámom.

Vďaka polohovaniu pomocou aretačnej páčky je sklápanie sedadla spolujazdca veľmi rýchle. Vlastne sa dá povedať, že auto je také malé, že dosiahnete kdekoľvek. Či už si potrebujete pripútať vozík vzadu, zodvihnúť čokoľvek zapadnuté, vždy všade dosiahnete. Ovládať tak dokážete obe sedadlá.

Aretačná páčka sedadla vodiča umožní bleskové „odklonenie“ sa od volantu a pri spolujazdcovi zase uvoľnenie priestoru na pretiahnutie vozíka. Všetko je asi jasne vidieť na fotografiách.


Vozík samozrejme môžete umiestniť aj vedľa seba a fixovať bezpečnostným pásom spolujazdca. Záleží na Vašej voľbe a asi aj na tom, koľko vecí chcete prevážať v kufri auta.

Výška stropu v kufri je dostatočne veľká, aby sa do neho zmestil aj vozík so skladacím rámom (Quickie Life) bez zosadených kolies. Je pravdaže jasné, že takto by vozík nakladala len sprevádzajúca osoba. Je to teda model prepravy pre „dvoch vpredu/vozík vzadu“. Samotný vozičkár pravdaže skladací vozík naloží rovnakým spôsobom ako je uložený Helium s pevným rámom.

 

Čo sa týka interiéru, auto zodpovedá cenovej hladine (aktuálne od 17 590 € s DPH), takže nečakajte príliš mäkké plasty. Naopak, v elektronike (keďže už ide o elektroauto) sa Zhidou vyžíva. Kompletnú špecifikáciu výbavy si prejdite v tomto katalógu a veríme, že poradí aj predajca v Komárne.

Z detailov ešte doplníme, že Zhidou D2 sa nabíja z bežnej 230V zásuvky (7 – 8 hodín), dodáva sa v šiestich rôznych farbách a batérie majú štvorročnú záruku (Li(NiCoMn)O2 120 Ah). Všetko ostatné radšej prenecháme kompetentným ľuďom  z firmy Robustech.


Niekoľko detailov o Zhidou

Zakladatelia spoločnosti Shandong Xindayang Electric Vehicle Co, Ltd sa zaoberali vývojom elektromobilov už od roku 2005. Vyvíjal sa kompaktný elektromobil do mesta, ktorý nie je problém kdekoľvek zaparkovať a hlavne, aby bol ekonomický a dostupný masám ľudí. Nazvali ho múdra fazuľa – „ZHIDOU“. Elektromobily ZHIDOU boli pôvodne určené iba pre európsky trh. Už v 2009 bol zaslaný prvý prototyp ZHIDOU na homologizáciu v krajinách Európskej únie.. V 2012 produkt získal E-Mark, CE certifikáty a 23. októbra 2012 sa oficiálne začal export do Európy. V 2013 produkt prešiel 64 testami rôznych inštitúcií a vyhral „Award Green Car of the year“.
 Samotná spoločnosť Shandong Xindayang Electric Vehicle Co, Ltd bola založená v roku 2011 a patrí pod spoločnosť Xindayang Group. Xindayang Group je druhým najväčším držiteľom akcií ZHIDOU, prvenstvo má koncern GEELY (majiteľ Volva, Lotus, anglických Blackcab taxíkov).
 Začiatkom roku 2013 bola vyprodukovaná prvá séria elektromobilov ZD H1 (model H1), ktoré boli určené už aj pre ázijský trh.
 Elektromobily ZhiDou patria medzi svetovo najpredávanejšie elektromobily na svete a medziročný predaj sa takmer zdvojnásobuje. Aktuálne  takmer 90 pecent produkcie smeruje do Ázie napriek tomu, že vozidlo bolo pôvodne určené pre európsky trh. Je to z dôvodu, že je kvalitatívne a technologicky na veľmi vysokej úrovni a taktiež kvôli vysokým dotáciam v Číne. Preto sa ZD H1 teší takej veľkej obľube.
 V Európe ich najviac nájdeme v Taliansku, kde ich jazí asi 3 500, celkovo ich nájdeme už v osemnátich krajinách Európy. Na tomto území pôsobí aj osem globálnych importérov, ktorí splnili prísne kritériá rastu. Od októbra 2017 sa medzi nich oficiálne radí už aj slovenský import.
 
(mail@mirekzeman.com)